hayatguzeldir

La vita e bella – Hayat Güzeldir

Okuyucu Köşesi
Özet ve Detaylar
İkinci Dünya Savaşı’nın birkaç yıl öncesini anlatarak başlayan filmde başkahramanımız hayat dolu Guido’nun güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor. Gösterime girdiği dönem büyük ses getiren film Akademi’nin de büyük ilgisine nail olup, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştı.Yahudi soykırımını anlatan bir film olup.Ailesi için çok fedakarlık yapan bir babanın hikayesidir.
Orijinal Adı: La vita e bella
Yapım Yılı: 1998
Dil: İtalyanca
IMDb: 8,6/10
Yorumum: Çok güzel bir film.Roberto Benigni “Guido” rolünde adeta kendini aşmış ve kazandığı ödülü sonuna kadar hak etmiş.Mutlaka izleyin insanın yüreğinin burkulduğu,gözlerinin yaşardığı yüzünün güldüğü, her duyguyu size yaşatacak ve baba kelimesini manasını çok iyi analatan baba bir film.
Aylak Adam

Bir Cevap Yazın