gri-kozanin-kelebekleri-raflardaki-yerini-aldi

Çok yönlü bir yazar: Serpil Kaya

Röportaj

* Serpil Kaya’yı Gri Koza’nın Kelebekleri kitabıyla tanıyoruz ama daha yakından tanımak isteriz. Serpil Kaya’yı, Serpil Kaya’dan dinlemek istesek bize kendiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

1977 İstanbul doğumluyum. İstanbulluyum. Uzun yıllardır şarkı sözü ve metin yazarlığı yapıyorum. Müzik, Edebiyat ve güzel sanatlara tutkunum.

* Gri Koza’nın Kelebekleri nasıl ortaya çıktı? Bize kitabınızdan bahseder misiniz?
‘’Gri Koza’nın Kelebekleri’2 uun soluklu bir serüvene sahip . Pek çok aksilik yaşadım kitabımın basım sürecinde maalesef. Bu nedenle epey de geç kalmış bir eser diyebilirim.Gri Kelebeğim kozasından biraz güç çıktı yani 
Kitabım şarkı sözlerim, şiirlerim ve aforizmalarımdan oluşuyor.
Skalası biraz geniş bir kitap bu anlamda bakacak olursak.
* Pek çok alanda yazılarınız var. Kendinizi sınırlandırmamışsınız. Öykü,şiir ,hikaye ve tek perdelik bir oyun yazdınız. Tarz olarak farklı bu türleri kendinizde nasıl bir araya getirdiniz.

İlk okula başlamadan okumayı- yazmayı öğrendim ben. Bâb-ı Ali’de basın ve yayının tam kalbinde büyüdüm.
İlk okulda yazdığım kompozisyonlar ödüller alır , sınıfta örnek olarak panoya asılırdı.
Yazmak benim genlerimde var sanırım. Halkla ilişkiler ve metin yazarlığı okudum.
Firma sloganları, reklam jıngle’ları ve reklam katalogları yazdım. Çeşitli öykülerim ve tiyatro senaryolarım da mevcut.
Sanırım farklı ilgi alanlarımın olmasının , çok kitap okumamın ve hayal gücümün geniş olmasının büyük etkisi var.
*** Yazmak Tanrı’nın bana en güzel hediyesi sanırım 
Kendimi ifade edebildiğim en güzel mecra …

* Bunların yanında bir de şarkı sözü yazıyorsunuz. Müzikle hikayeniz nasıl başladı?
Müzikle olan hikayem çok eskiye dayanıyor. Kendimi bildim bileli şarkı sözü yazıp besteler yapıyordum zaten.
Konservatuar okumak en büyük hayalimdi. Farklı bir bölüm okudum ama müzikle olan gönül bağım hiç kopmadı. Okul yıllarında da korodaydım . Müzikle hep iç içeydim yani anlayacağınız.
Ve yolum çok yetenekli, çok güzel sesli genç bir piyanist olan Murat Aşkan ile kesişti bir gün.
O zamandan beri birlikte şarkılar yapıyor, birlikte çalışıyor ve üretiyoruz.
Enerjimiz çok güzel tuttu. Onun kendi yazdığı şarkı sözleri de var bu arada.
Çok duygulu, çok naif bir ses ve müthiş bir müzikal zekâsı var. Birlikte beste yarışmalarına da katılıyoruz . İleriki yıllarda onun adını daha da çok duyacağız, ben çok inanıyorum onun yeteneğine .

* Şarkı sözü yazmak diğer yazı türlerinden farklı mı sizin için? Daha zor olsa gerek.

Şarkı sözü yazmanın farklı bir aritmetiği var elbette. Fakat şiirsel bir dilim olduğu için daha yakınım tabii şarkı sözü yazmaya. Sanırım asla vazgeçemeyeceğim tek dal şarkı sözü yazarlığı .
* Şarkı sözü demişken Sezen Aksu’ya büyük bir hayranlık besliyorsunuz anladığım kadarıyla. Minik Serçe’ye bu düşkünlüğünüz nereden geliyor?
Sezen Aksu… Bu toprakların gelmiş geçmiş en duygulu, en nâif ve en güçlü seslerinden ..Ve bir filozof, bir hayat öğretmeni benim gözümde. Sanıyorum hepimizin ortak düşüncesi bu.
Sezen Aksu tutkum 1989 senesinde başladı benim. Orta okul 1. Sınıfa henüz başlamıştım ki, sınıf arkadaşımın bir Sezen Aksu şarkısını sınıfta söylemesiyle ve benim o şarkıdan müthiş derecede etkilenmemle başladı.
Henüz 12 yaşındaydım o sıralar. O yıllardan bu yıllara ona olan hayranlığım ve tutkum artarak devam etti tabii ki. Sezen Aksu benim idolümdü her zaman.Ve en büyük hayalim de onunla çalışmaktı. Sezen Aksu’muz , Minik Serçe’miz İyi ki var !
*Şarkı sözü yazarken hiç kendisinden ilham aldınız mı, ya da etkilendiğinizi düşünüyor musunuz?
Sezen Aksu ve ben.. İkimizde yengeç kadınıyız. Burcumuzun tüm özelliklerini taşıdığımızı düşünüyorum. Bu anlamda O’nun kalemine yakınsak durmam, ondan ilhâm almış olmam elbette kaçınılamaz. Fakat bu benzerlik kelime bazında değil de, duygu bazında bence.
Sezen Aksu’nun kesip attığı tırnak olamam ben, ama en büyük hayalim ardımda çok güzel şarkılar bırakmak ve bu ülkenin en iyi söz yazarları arasında anılmak.
Daha gideceğim çok uzun bir yol var önümde. Çalışmaya, üretmeye devam…
* Biliyorsunuz ülkemizin en büyük sorunlarından biri de kadına şiddet. Siz de bu kapsamda bir sosyal sorumluluk projesine dahil olup, Kadına şiddete hayır temalı bu yarışmada ‘oysa hayattır kadın’ adlı şiirinizle ikinicilik ödülünü almışsınız. Öncelikle duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederiz. Bir kadın olarak bu konuda yazmak size ne hissettirdi?
Kadına şiddet… Kanayan yaramız. Bütün kötülüklerin başı sevgisizlik ve yanlış eğitim bence.. Eğitim ailede başlar.
Sevgi ve merhamet , bunun yanında da eğer adalet duygunuz az gelişmişse, maalesef kara bir cehalete kurban verebiliyorsunuz kadınları.
Sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan büyük bir onur duyuyorum. Gerek kadına şiddet, gerekse sokak hayvanları ve engelli bireyler ile ilgili projelerde yer aldım, kalemim ve gücüm yetiğince de yer almaya devam edeceğim.
Herkesin bir misyonu ve bir görevi var bu hayatta.
Hayat sadeec aşktan meşkten ibaret değil.
Daha adil, daha sevgi dolu , daha yaşanılır bir dünya hayali ile yazıyorum ben de…
Son zamanlarda çok popüler olan wattpad ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Biliyorsunuz bir çok genç yazarı ve şairi bu şekilde tanımaya başladık. Sizin de wattpad de Bir Nefes Aşk isimli bir hikayeniz var.

Wattpad benim sonradan dahil olduğum bir mecra. Daha çok genç nesil yazarların kullandığı bir sistem.
Wattpad’e üye olmaya sonradan karar verdim yani.
Yazımının son aşamalarına geldiğim yeni kitabımın ön tanıtımı olsun, hem de biraz nabız yoklayayım düşüncesi ile katıldım.
Gelen tepkiler gayet olumlu.
‘’Bir Nefes Aşk’’ benim için çok özel ve çok önemli bir kitap. Diğer eserlerimin arasında hem dil hem de duygu olarak çok açık farkla ayrılıyor .
Belki de Hayatımın Kitabı diyebilirim. ; ‘’Bir Nefes Aşk’’ için.
Yeni kitabım ‘’Bir Nefes Aşk’’ alt başlığı ile ama çok sürpriz bir isimle piyasaya çıkacak büyük bir ihtimalle.

Gökkuşağı Gazetesi Yönetici Profili. Mail adresine göndereceğiniz içerikleriniz bu profilde yayımlanır. gokkusagigazetesi@hotmail.com

Bir Cevap Yazın